Olgierd Szerląg - wystawa w 100. rocznice urodzin

Sobota, 5 grudzień 2020 - niedziela, 28 luty 2021

Wystawy

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

Olgierd Szerląg urodził się 16 sierpnia 1920 r. w Pilźnie. Ukończył Gimnazjum Pijarów w Krakowie i po wojnie Wolną Szkołę Malarstw i Rysunku w Lublinie (filia Krakowskiej ASP) w pracowni prof. St. Szczepańskiego i prof. Z. Kononowicza.

Wychowany był w atmosferze domu związanego ze sztuką. Dziadek W. Łuskina artysta malarz, scenograf, literat. Ojciec K. Szerląg, inż. rolnik - uprawiał malarstwo sztalugowe. Ciotka E. Łuskina - literat, grafolog i tłumacz, znawca kultury i religii Indii.

Olgierd Szerląg uprawiał twórczość art. w zakresie : malarstwa sztalugowego, mozaiki monumentalnej, architektury wnętrz, grafiki użytkowej i medalierstwa z metaloplastyką. Był rzeczoznawcą Sztuki Współczesnej powołanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Wystawy indywidualne

 • 1956 - 57 - Klub Z.P.A.P. w Zakopanem
 • 1977 - Mała Galeria w Kołobrzegu
 • 1979 - Galeria "U" i salon B.W.A. w Koszalinie
 • 1980 - Jubileuszowa wystawa Gladsaxe - Dania oraz Galerie im Friedlander Tor w Neubrandemburgu - Niemcy
 • 1983 - Jubileuszowa Wystawa 40-lecia Pracy Twórczej, Mała Galeria w Kołobrzegu 1983-84 - G.K.O. i klub MPiKw Kołobrzegu.

Udział w wystawach zbiorczych

 • Jesień 1945 - Pierwsza powojenna wystawa w Nowym Sączu.
 • 1949 - Ogólnopolska wystawa " Sport w sztuce" Zakopane
 • 1954-55 - Ogólnopolska wystawa "Pejzaż Tatrzański" Zakopane
 • 1955 - Wystawa tematyczna "Ludzie i życie Podhala" Zakopane
 • 1958 - Wystawa "Młode Malarstwo" Moskwa
 • W latach 1950-60 udział w ogólnopolskich wystawach w Radomiu i Krakowie.
 • Wystawy ogólnopolskie, oddziałowe i okręgowe: Kraków, Radom, Poznań, Sopot, Zakopane i Koszalin.
 • Obrazy swe prezentuje na wystawie Ziem Nadodrzańskich we Wrocławiu w 1963r. oraz na wszystkich wystawach "Grupy Kołobrzeg" w Kołobrzegu, Koszalinie, Szczecinie, Warszawie, Neubrandemburgu i Berlinie.
 • W latach 1991-95 prezentował swoje malarstwo na Wystawach Twórczości Artystów woj. koszalińskiego i "Grupy Kołobrzeg" w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.
 • 1995-udział w wystawie 40-lecia Z.P.A.P. Koszalin-Słupsk w Koszalinie.

Zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Grafiki i Medalierstwa w 1956r. na znaczek Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.

Należał do Związku Artystów Plastyków od 1945 roku w okręgach Kraków (oddział Nowy Sącz), Zakopane, Szczecin i Koszalin od momentu jego powstania.

Był artystą bardzo płodnym, katalog jego dzieł obejmuje 2000 pozycji. W latach 60-tych zaginęło ponad 60 jego dzieł.

Obrazy jego znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Ministerstwo Kultury i Sztuki (zakupiono 8 obrazów), Konsulat byłego ZSRR w Szczecinie, Akademia Medyczna w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Koszalinie, B.W.A. w Koszalinie, Urząd Wojewódzki w Koszalinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Urząd Stanu Cywilnego w Kołobrzegu, G.K.O. w Kołobrzegu i L.W. Kołobrzeg, za granicą: USA, Kanada, Szwecja, Dania, Niemcy, były ZSRR i Australia.

Medale i odznaczenia

Odznaka honorowa "Za zasługi w rozwoju województwa koszalińskiego", Odznaka Zasłużony Działacz Kultury - Medal Honorowy Twórcom i Mecenasom Kultury, Złotą Odznakę Zarządu Polskich Artystów Plastyków i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Mirosława Zimecka-Szerląg (żona i uczennica) - urodziła się w Kozieninie pow. Opawino (na wysiedleniu). Wychowała się w Kowalu pow. włocławskim. W 1964 roku ukończyła Kołobrzeskie Studium Nauczycielskie -malarstwo pod kierunkiem doc. Ireny Zachorskiej i artystki Elżbiety Dudzik.

W latach 70 - tych uczyła się w pracowni artysty malarza Olgierda Szerląga realizując z nim mozaiki ścienne. Uprawia malarstwo sztalugowe. W latach 1978 - 81 zrealizowała cykl wystaw indywidualnych w Kołobrzegu. Udział w wystawach zbiorowych grupy plastyków : Kołobrzeg Mała Galeria 1971 -86, Koszalin Galeria "N" 1980 - 88 oraz Neubrandenburgu 1971, Ueckermunde 1974 - 75, Szczecin 1976, Słupsk 1978, Wrocław 1977.

W kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej wystawa twórczości Artystów Plastyków woj. koszalińskiego 1991 - 92. Udział w wystawie kołobrzeskich artystów " Salon letni" 1993 - 99 oraz w galerii w Berlin - Pankov. W latach 2001 - 2002 wystawy w Szwecji w tym w Sztokholmie. Jej obrazy znajdują się w krajowych instytucjach państwowych: Galeria Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Klub Garnizonowy w Kołobrzegu, w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. W kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą ( Austria, Anglia, Australia, Holandia i Niemcy).