Marc Chagall LITOGRAFIA

Sobota, 4 lipiec 2020 - sobota, 22 sierpień 2020

Wystawy

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

Marc Chagall, właśc. Mojsza Zacharowicz Szagałow (1887 Łoźno k/ Witebska - 1985 Saint-Paul de Vence) to malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, posiadający obywatelstwa rosyjskie i francuskie. Uznaje się go za czołowego przedstawiciela kubizmu i internacjonalizmu w sztuce.

W jego dziełach można także dostrzec wpływy symbolizmu oraz ekspresjonizmu. Oprócz malarstwa, zajmował się także grafiką, scenografią oraz ilustratorstwem.

Chętnie i często przedstawiał na obrazach motywy judaistyczne, zwyczaje żydowskie oraz scenki z życia prostego, rosyjskiego ludu. Można z nich było wyczytać pochwałę miłości i radości życia.

Charakterystyczna dla twórczości Chagalla jest żywa kolorystyka, atmosfera bajkowości i fantastyczności, zaburzenie proporcji i obecność powykrzywianych postaci.

Wśród najbardziej znanych płócien artysty należałoby wymienić m. in.: Autoportret, Akt leżący, Wioska, Szczypta tabaki, Golgota, Zakochani nad miastem, Ślub, Przechadzka, Ukrzyżowanie, Czerwony kogut i Żongler. Zachęcamy do obejrzenia naszej oferty reprodukcji prac Marca Chagalla.