Wystawa fotografii Eli Waszczuk

Piątek, 3 wrzesień 2021 - sobota, 16 październik 2021

Wystawy

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta oraz Galeria Sztuki Współczesnej im. A. J. Ściesińskich w Kołobrzegu zapraszają na jubileuszową wystawę fotografii Eli Waszczuk "Przestrzeń Intymna - pandemia rok I).

Od wielu lat jestem mieszkanką Kołobrzegu. Urodziłam się w Kościerzynie i w dzieciństwie mieszkałam w Bytowie i jego okolicach, na moich ukochanych do dziś Kaszubach.

Zawodowo zajmuję się projektowaniem instalacji elektrycznych w budownictwie, natomiast fotografią interesuje się od czasów szkoły średniej. Jestem fotograficznym samoukiem.

Wpierw fotografowałam różnymi aparatami analogowymi, a od kilku lat wykonuję zdjęcia aparatami cyfrowymi firmy CANON. Swoje fotografie udostępniam do oglądania od 2004 roku, kiedy miała miejsce moja pierwsza wystawa. Osiągane w konkursach wyróżnienia i nagrody motywują mnie do dalszego pogłębiania wiedzy z zakresu fotografii oraz zgłębiania tajników fotografii cyfrowej. Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Marynistów, członkiem Stowarzyszenia Artystów "Grupa KOŁOBRZEG", członkiem Fotograficznej Grupy Twórczej "Kontur" a także członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców FOTOKLUB Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem artysty fotografika. W mojej pasji poszukuję swojego sposobu wyrażania siebie poprzez fotografię. Kocham fotografię czarnobiałą ale nie stronię też od koloru. Moje prace zawierają przeważnie nastrój chwili, związany z upływem czasu, wiekiem, doświadczeniem a także radości i melancholii, jak to w życiu …Raczej nie robię zdjęć smutnych i przerażających, ponieważ epatowanie smutkiem i brzydotą nie leży w mojej naturze. Jestem optymistką i w moich fotografiach staram się mimo wszystko odzwierciedlać ciepło otaczającego świata.

Próbuję też sił w fotografii kreacyjnej, w przekształcaniu wyobraźni w rzeczywistość fotograficzną i jest to jak malowanie obrazów fascynujące. Od wielu lat interesuję się malarstwem, więc pewne wzory i schematy mistrzów płótna utrwaliły mi się podświadomie i bardzo często inspirują moje fotograficzne obrazy. Bliski jest mi także reportaż, jako wyraz artystycznej wypowiedzi określonych miejsc, ludzi i wydarzeń. Z racji zamieszkiwania nad morzem, fascynuje mnie ono również. Nie poznane do końca, wciąż inne, zmienne, budzi respekt i zaprasza do dalszego poznawania… I wciąż od nowa próbuję poznawać jego tajemnice, mowę i światło i cienie… I nie dotyczy to tylko Bałtyku...

W zbiorach prywatnych na terenie Polski znajduje się kilkadziesiąt moich prac fotograficznych wielkoformatowych. Jestem także laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych w kraju i za granicą, co mobilizuje mnie do stawiania sobie coraz większych wymagań w dziedzinie fotografii.