Waldemar Pawlikowski - malarstwo

Piątek, 17 czerwiec 2022 - piątek, 15 lipiec 2022

Wystawy

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej
ul. Armii Krajowej 12
Kołobrzeg, 78-100

Waldemar Pawlikowski - artysta malarz, muzyk, kompozytor, poeta, kurator. Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Zielonej Górze i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Obronił dyplom w pracowni prof. Mieczysława Ziomka. Od 2000 r. prowadzi galerię "Ratusz" w Gubinie. Laureat Nagrody Kulturalnej im. Corony Schroter, Zwycięzca pierwszej nagrody w polsko-niemieckim konkursie malarskim "Sztuka i Środowisko" - 2010, laureat głównej nagrody w dziedzinie malarstwa "Salonu Jesiennego" 41 Otwartego Przeglądu Plastyki Województwa Lubuskiego - Żary 2017. Pracuje w technice olejnej i pastelowej. Tworzy pejzaże, najczęściej nadrzeczne, utrzymane w onirycznej atmosferze. Ze sprawnością posługuje się perspektywą powietrzną. Rozmyte formy oraz paleta barw utrzymana w odcieniach szarości, różu i błękitu nadają krajobrazom Pawlikowskiego melancholijnego charakteru. Dużą rolę w pracach artysty odgrywa światło, które chociaż nietrwałe w naturze, Pawlikowski z impresjonistycznym zacięciem stara się zatrzymać na płótnie. Dorobek plastyka można łączyć z tradycją malarstwa realistycznego i luministycznego. Uczestnik wielu międzynarodowych plenerów plastycznych.

"…Pawlikowski upodobał sobie nasz rodzimy pejzaż. Obrazy w jego wykonaniu to niezwykle szlachetna afirmacja urody i bogactwa natury. Fragmenty często nadrzecznego pejzażu, stały się dla niego polem poszukiwań własnej wersji malarstwa wynikającej z tradycji realizmu i monetowskiego luminizmu. Artysta pozostaje wierny realistycznemu widzeniu świata nawiązując wprost do tradycji polskiego malarstwa krajobrazowego. Obrazy olejne powstałe podczas plenerów malarskich są naładowane energią i walką z czasem, aby uchwycić niepowtarzalny, trwający chwilę błysk światła. Natomiast w pastelach można odnaleźć oniryczny charakter jego prac, w których światło przeobraża się w kolor, a kolor utożsamia się ze światłem. Stanowi to znakomity przykład intuicyjnie wyczutej ambiwalencji właściwej sztuce malowania. To przejaw napięcia pomiędzy chęcią odtworzenia zjawisk natury, a imperatywem tworzenia obrazu akcentującego swą odrębność, swa wewnętrzną strukturę".

Dr Iwona Peryt - Gierasimczuk

Ważniejsze wystawy indywidualne:

  • Pejzaż - Galeria Fotografii w Świdnicy - 2017
  • Wystawa malarstwa i recital - Salon Wystaw Artystycznych - Żary 2017
  • Pejzaż - Centrum Artystyczno - Kulturalne "Zamek" w Krośnie Odrzańskim - 2018
  • Pejzaż - Muzeum Ziemi Mińskiej - 2020
  • Pejzaż - Centrum Kultury Alternatywnej - Środa Śląska -2020
  • Pejzaż - galeria Maya - Toruń 2021